გაკვეთილის გეგმა: შემუშავება და შედგენა. ღია გაკვეთილის გეგმა

Სარჩევი:

გაკვეთილის გეგმა: შემუშავება და შედგენა. ღია გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის გეგმა: შემუშავება და შედგენა. ღია გაკვეთილის გეგმა
Anonim

სკოლაში მუშაობისას მასწავლებლები მუდმივად აწყდებიან გაკვეთილის გეგმის შემუშავებისა და ჩანაწერების შედგენის პრობლემას. გაკვეთილის გეგმა საჭიროა არა მხოლოდ იმისთვის, რომ სკოლის ადმინისტრაციამ შეამოწმოს მასწავლებლის მზადყოფნა გაკვეთილზე, არამედ ისე, რომ მასწავლებელმა კარგად გაიგოს იგი, არ დაიკარგოს მუშაობის პროცესში და არ ინერვიულოს იმაზე, თუ რა უნდა გააკეთოს. ბავშვები მომდევნო ორმოცდახუთი წუთის განმავლობაში.

გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის გეგმა

შემდეგ განვიხილავთ რეფერატის ძირითად კომპონენტებს და მის მოთხოვნებს. გარდა ამისა, ჩვენ მოგცემთ პრაქტიკულ რჩევებს მონახაზის დასაწერად და გაკვეთილის მონახაზის ნიმუშის შაბლონი.

აბსტრაქტული ძირითადი მოთხოვნები

გაკვეთილის მონახაზი შემუშავებულია განათლების სამინისტროს მიერ დამტკიცებული სასწავლო გეგმის მოთხოვნების შესაბამისად. ნებისმიერი გაკვეთილი უნდა შეესაბამებოდეს კონკრეტულ თემას და შეასრულოს სასწავლო გეგმით გაწერილი ამოცანები, აკმაყოფილებდეს დამტკიცებულ სასწავლო და საგანმანათლებლო მიზნებს და ჰქონდეს მკაფიო სტრუქტურა.

GEF გაკვეთილის გეგმაგანვითარებულია გაკვეთილის ტიპის მიხედვით. დღეისათვის გამოიყოფა გაკვეთილების შემდეგი ტიპები:

  • ახალი ცოდნის ათვისება.
  • შესწავლილი მასალის კონსოლიდაცია.
  • გამეორება.
  • ცოდნისა და უნარების სისტემატიზაცია და განზოგადება.
  • ცოდნისა და უნარების კონტროლი.
  • ცოდნის, უნარებისა და შესაძლებლობების კორექტირება.
  • კომბინაციის გაკვეთილი.
ღია გაკვეთილის გეგმა
ღია გაკვეთილის გეგმა

გარდა ამისა, არის ინტეგრირებული და არატრადიციული გაკვეთილები, რომლებსაც აქვთ რთული და სპეციფიკური სტრუქტურა. გაკვეთილის ტიპის მიუხედავად, გეგმის სტრუქტურა უცვლელი რჩება:

  • გეგმის სათაური.
  • ორგანიზაციული ეტაპი.
  • გაკვეთილის მიზნებისა და ამოცანების დასახვა.
  • მოტივაცია სასწავლო აქტივობებისთვის.
  • გაკვეთილის რეფლექსია და შეჯამება.

გეგმის კომპონენტები

ნებისმიერ გაკვეთილის გეგმას აქვს შემდეგი განყოფილებები:

  • შემაჯამებელი სათაური, რომელიც შეიცავს ძირითად ინფორმაციას გაკვეთილის, მისი ტიპისა და ფორმის, მიზნების, ამოცანების შესახებ.
  • გაკვეთილის მსვლელობა წარმოადგენს შეჯამების ძირითად ნაწილს, რომელშიც თითოეული მასწავლებლის მოქმედება ეტაპობრივად არის განსაზღვრული, დაწყებული ორგანიზაციული მომენტიდან და დამთავრებული დებრიფინგით ან რეფლექსიით.
  • საშინაო დავალება. ის შეიძლება არ იყოს, თუ ეს იყო სატესტო გაკვეთილი.

შემდეგი, ჩვენ უფრო დეტალურად განვიხილავთ თითოეულ ამ პუნქტს.

აბსტრაქტული სათაური

გაკვეთილის გეგმა ყოველთვის იწყება სათაურით. ნათქვამია:

  • გაკვეთილის თემა. ის ხშირად იწერება მასწავლებლის გაკვეთილის გეგმაში.
  • გოლი. თითოეულ გაკვეთილს აქვს თავისისამეული მიზანი. იგი მოიცავს: ტრენინგს (მაგალითად, საგნის შესახებ წარმოდგენას, ცოდნის განზოგადებას და სისტემატიზაციას, უნარ-ჩვევების გამომუშავებას); განვითარება (მეხსიერების, აზროვნების, კომუნიკაბელურობის, დამოუკიდებლად მუშაობის უნარის განვითარება); აღზრდა (პატრიოტიზმის, შრომისმოყვარეობის, დისციპლინის გრძნობის დანერგვა ან ჩანერგვა).
გაკვეთილის გეგმა თემაზე
გაკვეთილის გეგმა თემაზე
  • დავალებები, რომლებიც განსაზღვრავს მინიმალურ ცოდნას და უნარებს, რომლებიც მოსწავლეებმა უნდა შეიძინონ გაკვეთილის განმავლობაში. აუცილებელია იმ ცოდნის მოთხოვნების დასაკმაყოფილებლად, რომლებსაც განათლების სამინისტრო აყენებს სტუდენტებისთვის.
  • გაკვეთილის ტიპი.
  • გაკვეთილზე გამოყენებული მეთოდები და ტექნიკა: ვარჯიშის მეთოდი, ლექცია, საუბარი, მიკროფონი, კარნახი და სხვა.
  • გაკვეთილზე გამოყენებული აღჭურვილობა: ვიდეო და აუდიო მასალები, სურათები, პრეზენტაციები, ბარათები.
  • ლიტერატურა. ასევე მიზანშეწონილია მიუთითოთ ის წყაროები, რომლებიც გამოყენებული იქნა გაკვეთილის მომზადებისას - სტატიები, სახელმძღვანელოები.

გაკვეთილის პროგრესი

რეფერატის ძირითადი ნაწილი არის შერჩეული გაკვეთილის გეგმა, მისი კურსი. როგორც სტანდარტი, შეიძლება განვასხვავოთ შემდეგი კომპონენტები:

  • ორგანიზაციული მომენტი. ყოველი გაკვეთილი იწყება მასთან. ორგანიზაციული მომენტი მოიცავს სტუდენტების დაკავებას, მისალმებას, დაუსწრებელთა ამოცნობას, თარიღის ჩაწერას.
  • შემოწმება საშინაო დავალება. გაკვეთილის ეს ნაწილი ყოველთვის არ არის აქტუალური. მაგალითად, ახალი ცოდნისა და უნარების დაუფლების გაკვეთილებზე, საკონტროლო გაკვეთილებზე საშინაო დავალება არ შემოწმდება. გადამოწმების ძირითადი ვარიანტებია: ზეპირი გამოკითხვა, მუშაობა დაფაზე, ბარათებით ან ტესტებით.
  • fgos გაკვეთილის გეგმა
    fgos გაკვეთილის გეგმა
  • ადრე შეძენილი ცოდნის განახლება ხდება საუბრის სახით.
  • მოამზადეთ მოსწავლეები ახალი მასალისთვის გაკვეთილის მიზნისა და ამოცანების, ასევე მისი თემის გამოცხადებით. ამის გაკეთება შეგიძლიათ გამოცანებისა და თავსატეხების, კროსვორდების, პრობლემური კითხვის დასმით.
  • გაკვეთილის მთავარი ნაწილი.
  • შეჯამება ან რეფლექსია. სამუშაოს შედეგები გულისხმობს დასკვნების, მასალაზე კითხვების არსებობას, მოსწავლეთა შეფასებას.

გაკვეთილის ძირითადი ნაწილი დაყოფილია რამდენიმე პუნქტად:

  • მესიჯი ახალი მასალის შესახებ. იგი მოიცავს მასალის პრეზენტაციას მოთხრობის ან საუბრის საშუალებით, სახელმძღვანელოსთან მუშაობას, ფილმის ყურებას.
  • ცოდნის კონსოლიდაცია ხდება საუბრის, სახელმძღვანელოსთან და რვეულთან მუშაობის, პრაქტიკული სამუშაოს, ამოცანების ამოხსნის, ტესტების, დამოუკიდებელი მუშაობის, თამაშების მეშვეობით.

საშინაო დავალება

რეფერატის ბოლოს იწერება საშინაო დავალება. ის ხშირად გულისხმობს სახელმძღვანელოს მუშაობას და გარკვეული სავარჯიშოების შესრულებას.

თუ უკვე გაქვთ გაკვეთილის გეგმა შემდეგი გაკვეთილისთვის, შეგიძლიათ მოიწვიოთ მოსწავლეები, დაამუშაონ თქვენთვის მომზადებული მასალა და შემდეგ გაუზიარონ თანაკლასელებს.

გაკვეთილის გეგმა არის
გაკვეთილის გეგმა არის

ალტერნატიულად, მასწავლებელმა შეიძლება შესთავაზოს დიფერენცირებული საშინაო დავალება მოსწავლეებს ასარჩევად. მაგალითად, შეასრულეთ სავარჯიშოები სახელმძღვანელოდან ან შექმენით პროექტი თემაზე - საყრდენი ცხრილები, ტესტები, კედლის გაზეთები, შეარჩიეთ სავარჯიშოები გასამყარებლად. ბუნებრივია, შემოქმედებითი ამოცანები ცალკე ფასდება. სტუდენტებს შეუძლიათ დაასრულონმაღალი შეფასების მოთხოვნა.

ღია სესიის მონახაზი

ღია გაკვეთილის გეგმა დიდად არ განსხვავდება ჩვეულებრივი მონახაზისგან. მთავარი განსხვავება არის მასალის, მეთოდებისა და ტექნიკის უფრო ფრთხილად შერჩევა მისი განხორციელებისთვის.

სასურველია ღია გაკვეთილს ჰქონდეს საკუთარი ეპიგრაფი, ვიზუალური მასალა და მოსწავლეებთან მუშაობისას გამოყენებული იყოს სწავლების ინოვაციური მეთოდები და ტექნიკა. გაკვეთილისთვის ამოცანები და მასალა ასევე გულდასმით უნდა იყოს შერჩეული, გაანალიზებული არსებულ საგანმანათლებლო ნორმებთან და სტანდარტებთან შესაბამისობაში. მნიშვნელოვანია, რაც შეიძლება ზუსტად გამოვთვალოთ ყველა დაგეგმილი სამუშაოს შესასრულებლად საჭირო დრო, რათა მოსწავლეებს ჰქონდეთ დრო ყველაფრის გასაკეთებლად, მაგრამ ამავდროულად გაკვეთილი ადრე არ უნდა დასრულდეს.

მოხაზული შაბლონი

თუ არ იცით გაკვეთილის გეგმის შედგენა, გამოიყენეთ მზა შაბლონი. მონახაზის შესაქმნელად, თქვენ უნდა შეავსოთ მზა სათაური, ასევე შეარჩიოთ მასალა თითოეული შეღებილი ელემენტისთვის.

გაკვეთილის გეგმა:

  • გაკვეთილის ნომერი.
  • თემა.
  • გაკვეთილის ტიპი.
  • გაკვეთილის ტიპი.
  • მიზანი: სწავლება, განვითარება, განათლება.
  • დავალებები.
  • მეთოდები და ტექნიკა.
  • მოწყობილობა.
  • ლიტერატურა.
  • გაკვეთილის გეგმა
    გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის პროგრესი:

  • ორგანიზაციული მომენტი.
  • საშინაო დავალების შემოწმება.
  • ცოდნისა და უნარების განახლება თემაზე.
  • თემისა და მიზნის გამოცხადება.
  • მესიჯი ახალი მასალის შესახებ.
  • გაძლიერება.
  • შეჯამება.
  • შეფასება.
  • ხელნაკეთიდავალება.

კომპოზიციის რჩევები

აქ არის რამოდენიმე პრაქტიკული რჩევა შენიშვნების მიღებისთვის.

  • გაკვეთილის გეგმის შედგენა ყოველთვის იწყება თემის, მიზნებისა და ამოცანების ჩამოყალიბებით.
  • აუცილებლად განსაზღვრეთ ძირითადი ცნებები და განმარტებები, რომლებსაც დაეყრდნობით გაკვეთილზე. სასარგებლოა თქვენთვის შეადგინოთ თემის შესწავლისას გამოყენებული ტერმინებისა და ცნებების მინი ლექსიკონი.
  • დაადგინეთ სასწავლო მასალის რომელ ნაწილს მიიღებთ ამ გაკვეთილზე და რომელ ნაწილს გააშუქებთ შემდეგ გაკვეთილებზე.
  • დასაზღვრეთ გაკვეთილის ტიპი (ახალი მასალის სწავლა, კონსოლიდაცია, კომბინირებული გაკვეთილი) და გაკვეთილის ტიპი (ლექცია, ფილმის გაკვეთილი, პრაქტიკული ან ლაბორატორიული სამუშაო).
  • აიღეთ მასალა და ლიტერატურა თემაზე, სასწავლო მასალა და აღჭურვილობა, ვიზუალური საშუალებები.
  • მოდით "ხაზგასმით": ეპიგრაფი, საინტერესო ფაქტი, გამოცდილება.
  • დაფიქრდით, როგორ ჩაატარებთ ცოდნის შემოწმებას გაკვეთილის ბოლოს - საუბრის ან ტესტების გამოყენებით.
  • განიხილეთ საშინაო დავალების რაოდენობა, აირჩიეთ შესაბამისი მასალები.
  • აუცილებლად მოამზადეთ ბარათები თემაზე. თუ კლასი სწრაფად უმკლავდება თქვენ მიერ დასახულ ამოცანებს, ყოველთვის შეგიძლიათ დამატებითი დავალების მიცემა.
როგორ დავგეგმოთ გაკვეთილი
როგორ დავგეგმოთ გაკვეთილი
  • გეგმის შედგენის შემდეგ აუცილებლად გადახედეთ, მოაწერეთ ხელი ფანქრით, დაახლოებით რამდენი დრო დასჭირდება თითოეულ ეტაპს. თუ მოგეჩვენებათ, რომ ძალიან ბევრი დავალებაა, თავად განსაზღვრეთ ის, რაც შეგიძლიათ გადააგდოთ. თუ რამდენიმე დავალებაა, აიღეთ დამატებითი.
  • ჩატარების შემდეგ, აუცილებლად გააანალიზეთ თქვენი რეზიუმე, გაითვალისწინეთ რომელი ამოცანები ჩაიარა და რომელი აღმოჩნდა ზედმეტი. განვიხილოთ შემდეგი რეზიუმეს მომზადებისას მიღებული შედეგები. მით უმეტეს, თუ ამ თემაზე ღია გაკვეთილის გეგმის წარდგენას აპირებთ.

დასკვნა

გაკვეთილის გეგმა ერთ-ერთი მთავარი დოკუმენტია, რომელიც მასწავლებელს უნდა ჰქონდეს. აბსტრაქტში მითითებულია თემა, მიზანი, ამოცანები და ასევე დეტალურადაა გაკვეთილის მიმდინარეობა. მისი დახმარებით მასწავლებელი არა მხოლოდ ადმინისტრაციას დაუმტკიცებს, რომ მზადაა სასწავლო პროცესისთვის, არამედ ნებისმიერ გაკვეთილს უპრობლემოდ წარმართავს.

გირჩევთ: